מי ילווה אותך?

שאלה שיש לה יותר מתשובה אחת
ליווי של בת משפחה או חברה או ליווי מקצועי
לפעמים אפשר לשלב בין השתיים
סרטון ואחריו הסבר מפורט יותר

חשוב להתבונן בהריון ולידה כתהליך שקורה מעט מאד בחיינו הבוגרים(גם אם מספר הלידות רב) ועם זאת יש לו השפעה מהותית ומשמעותית עלינו כנשים על המשפחה המורחבת על הילדים הנוספים במשפחה אם יש ובודאי על מי שנולד.
כשיוצאים מנקודת הנחה כזאת הדברים נראים קצת אחרת. כמו שמשקיעים בחתונה את מלא תשומת הלב וזוגות רבים גם ממון, כך צריכה להיות ההתיחסות ללידה.

היא תעלב אם לא אגיד לה לבא
אם יש לך בת משפחה או חברה שאת רוצה שתהיה לידך, זה מצוין. בדקי שזה מתאים לה, שהיא יכולה לתרום לך, שאת סומכת עליה, שהנוכחות שלה מרגיעה אותך משמחת אותך ואפילו משעשעת.
אל תבחרי בה כי היא עלולה להפגע.

זה הרגע שלך. את במרכז. בחרי בעבורך

אני פוחדת שזה יפגע לי באינטימיות

הציור שיש לנו לפעמים על לידה, רחוק מאד מהמציאות. ראינו הרבה סרטים. אני זוכרת שפעם ליוויתי זוג לסיור בחדר לידה ובן הזוג הופתע כשהוא לא מצא שם שטיחים פופים ונרות דולקים. חדר לידה אינו מקום אינטימי, יש בו תנועה ואנשי צוות, וכח עזר שנכנס ויוצא וממלא ציוד, ורופאים שעושים סבבי ביקורת ועוד. החוויה היא אינטימית וזה משהו שאף אחד לא יקח מכם אם תאפשרו לזה לקרות. את היחד שלכם או שלכן אתם יוצרים לא המקום וגם לא האנשים. דולה טובה תדע לפנות לכם את המרחב כשתצטרכו, להיות בלתי מורגשת ועדין לעשות את עבודתה. אני תמיד מבקשת מראש שם לא שמתי לב לרצון לאינטימיות כי הייתי שקועה בעשיה פשוט לבקש ממני לצאת ולא לחשוש להעליב אותי.

בשם המחקר 

מחקרים שנעשו בעולם כבר מדברים מזה זמן בתועלתה של הדולה בתהליך הלידה.

התקצרות משך הלידה, תחושת רוגע של היולדת, חווית לידה חיובית יותר, אחוזים נמוכים של התפתחות דכאון לאחר לידה, אחוזים נמוכים של ניתוחים קיסריים ועוד.

זה נורא יקר

יקר הוא מושג יחסי ואני לא יכולה לשכנע אם השרות יקר או לא. נשים שנעזרו בתומכת לידה תמיד אומרות שקשה מאש להעריך את השירות הזה בכסף כי הוא מעבר לזה וזה נכון.

אם לוקחים בחשבון את הכוננות, שעות העבודה, העבודה בשעות לא שגרתיות – כולל יציאה מחגים, ארועים, ימי הולדת וכו', את הערך המוסף והידע המקצועי לא צריך יותר מזה כדי להבין שיקר אינו המונח המדויק עבור השירות.

עם זאת בהחלט יש מי שידה אינה משגת את השירות – מה עושים

  1. ביטוחים משלימים בקופות החולים – סל הריון ולידה מכסה 70-80% מהסכום
  2. בקשת כסף במקום מתנות ללידה
  3. לחסוך לקראת – בכל חודש לשים בקופה סכום מסוים – יש לי יולדת שלא מסכימה לקבל הנחה או עזרה וזה מה שהיא עושה בין לידה ללידה וכך היא מממנת את השירות
  4. דולה מתחילה – להשתמש בשירותיה של מי שסיימה עכשו ללמוד, היא עשויה להיות מצוינת. לא בעלת נסיון ועם זאת אשת מקצוע נהדרת
  5. התנדבות – אנחנו מתנדבות הרבה מאד פעמים. אפשר לנסות ולשאול. לא מפסידים מזה.

אני חושבת שסיוע מקצועי בחדר לידה או בלידת בית הוא חשוב. ליווי ההריון הלידה ולאחר מכן, האפשרות שלך לשאול שאלות ולקבל מענה, אוזן קשבת, ידע מקצועי ותמיכה משנה את כל ההתיחסות פעמים רבות להריון וללידה.

גם לי היתה דולה בלידה