להצמיח אהבה וגם פולקעס

feed tha baby העיקרון החשוב ביותר בהנקה

לפעמים זה לא מסתדר, גם אם הנקת כבר כמה ילדים וגם אם לא. משהו לא מצליח.
התינוק לא עולה במשקל על אף שנראה שהוא יונק מצוין, התינוקת ישנה מעולה ויונקת זמן ממש קצר, מגוון האפשרויות אינסופי.
אבל זה פשוט לא מסתדר – הסיבה חשובה אבל יותר חשובה ממנה היא העובדה שהתינוק או התינוקת שלך זקוקים להזנה.
תינוקות אמורים לרדת במשקל בימויים הראשונים ולאחר הגעת החלב ביום השלישי  להתחיל לעלות במשקל. היציאות אמורות להחליף צבע ממקוניום שחור דרך פסטו לקקי בצבע חרדל.
ויש פרמטרים נוספים לדעת שהתינוק שלך מוזן כראוי.
אם הוא לא עולה במשקל זה דורש התיחסות. לפעמים תדרש התערבות ולפעמים רק כיוונון מחודש ודיוק.
הגוף יודע לשמור על הכוחות הנדרשים לתינוק כדי לשרוד. לפעמים תינוקות שלא עולים במשקל ישמרו על האנרגיה שלהם ע"י יניקות קצרות ושינה מרובה – אמהות יטעו לחשוב שהתינוק מגשים את התיאוריה "לישון כמו תינוק".
אמהות שמאד רוצות להניק מתבלבלות לעיתים בין הרצון להניק ותחושת האשם המתלווה לחוסר ההצלחה ולמתן תמ"ל. אין ספק שחלב אם הוא המזון הטוב ביותר עבור התינוק והוא המותאם לו ביותר ועם זאת התמ"ל נוצר כדי לעזור בדיוק במקרים כגון אלה.
כשיש מורכבות עם אספקת חלב האם לתינוק אנחנו עובדות בשלבים, מנסות, בודקות, מתאימות ובדרך כלל גם חוזרות או עוברות להנקה מלאה. יש מקרים בהם הנקה מלאה לא תתאפשר – לא כי הגוף שלך לא מתפקד. הוא מתפקד על פי הפיזיולוגיה איתה באת לעולם והיא הנכונה ביותר עבורך.
במקרים כאלו חשוב לזכור שצרכי התינוק תמיד מעל עקרונות האם. הצורך הבסיסי של תינוק הוא להיות מוזן ומוגן. אם מסיבה כלשהי הפיזיולוגיה שלי או שלא לא מאפשרת הזנה בכמות המתאימה עקרון ההנקה המלאה הופך להיות שני בסדר העדיפויות.
נשים רבות מתבלבלות וחושבות שהנקה היא מעל הכל. אנחנו כמובן תמיד ננסה לשמר או לשוב אל הנקה מלאה אב לפני ההנקה המלאה באה טובת התינוק.
לצערי הרב נתקלתי במקרים לא מעטים בהם אמהות העדיפו לשמור על הנקה מלאה גם כשזה לא היה לטובת התינוק או לחילופין מקרים בהם על אף חששות האם ותחושתה הלא טובה הצוות המטפל לא אבחן נכון את העדר העליה במשקל.
יש נשים שכועסות על אבחנה של העדר עליה במשקל כי הן חושבות שהאבחנה מגדירה אותן כ"לא כשירות" "לא מספיק טובות". אבחנה היא ענינית ומטרתה לתת את הטיפול הטוב ביותר לתינוק ולאם כדי שתיווצר היקשרות ותצמח אהבה וגם פולקעס.
מכיון שניתקלתי בלא מעט מקרים לאחרונה עשיתי מה שאני בדרך כלל לא עושה וביקשתי מתמי האמא היקרה של מעין לכתוב את סיפור ההנקה שלה כדי שנשים אחרות תדענה שיש אפשרות, שיסורי המצפון ורגשות האשם הם נחלת האמהות :), שחשוב להקשיב לתחושת הבטן ולבחון אותה ובכלל יש הרבה מה ללמוד מהסיפור הזה ומהאמא המעולה הזאת. לא ערכתי – שתדעו.
"מעין נולדה בשבוע 41 במשקל מכובד של 3.950. ילדה חמישית אחרי 4 בנים שהיו יונקים מצטיינים, כולם בהנקה בלעדית בין שנה וחצי לשנתיים ו-3 חד׳.
עד הביקור הראשון בטיפת חלב לא חשבתי בכלל שיש בעיה כי מעין הייתה הרבה יותר רגועה מהאחים שלה, ינקה בסדר (קצת פצעה אותי אבל תמיד בהתחלה זה קרה ואז עבר), אני הרגשתי שיש חלב, היא ישנה מעולה ביום וגם בלילה (מה שבדיעבד התברר שאולי זה גרם לה לפספס ארוחות חיוניות) רק שהיה נראה שמתעייפת מהר מדי ויונק זמן קצר מדי.
הביקור הראשון בטיפת חלב היה בגיל 3 שבועות ואז היא שקלה 100 גר׳ פחות ממשקל הלידה. רק בסביבות גיל חודש היא חזרה למשקל לידה ואז כבר התחלנו מעקב משקל צפוף יותר וראינו שהיא עולה פחות מ-100 גר׳ לשבוע. בגיל 6 שבועות נפגשתי לראשונה עם יועצת הנקה. היא אמרה שהלשון מעט קשורה וכנראה שזאת הבעיה כי זה גורם למעין לא לינוק בצורה יעילה ואז מתעייפת מהר ולא מקבלת כמות מספיקה. היא המליצה ללכת לנתק את הלשון. חוץ מזה המליצה לקחת מרבה חלב ולנסות תנוחות שונות שאולי יגרמו לחלב לצאת בקלות יותר.
הלכנו לד״ר בוצר שטען שלא בטוח שזה יעזור ואפשר לנסות, אז ניתקנו ובהחלט הרגשתי שהיא מכאיבה לי פחות אבל קצב העליה במשקל לא השתפר.
בטיפת חלב אמרו שחייבים לתת לה תוספת ואני עשיתי נסיונות לשאוב (שכרתי משאבה מעולה) ופשוט לא הצלחתי. בכל זאת, בית עם 5 ילדים, תינוקת קטנה, בית לתפעל…. ומצד שני, בחיים לא נתתי תמ״ל, המחשבה על לתת תמ״ל העציבה אותי, הדאיגה אותי (אלרגיות וכו׳) וממש קיוויתי להמנע מזה.
בגיל חודשיים, מודאגת ומתוסכלת אחרי 5 ביקורים בטיפת חלב לשקילה, 2 ביקורים של היועצת הנקה הראשונה, ניתוק לשון, נטילת מרבה חלב פניתי לכנרת.
מהרגע הראשון הרגשתי שיש לי עסק עם מישהי שיודעת מה היא עושה והחלטתי שאני סומכת עליה ושומעת להמלצות שלה.
כנרת שמעה את ההיסטוריה שלנו ואמרה לי עוד בשיחת טלפון לפני שנפגשנו שמעין חייבת
לקבל השלמה של שאוב או תמ״ל וזה חייב להיות בהדרגה. בלב כבד מאוד קניתי תמ״ל והתחלתי לתת לה תוספת אחרי הנקה.
את הבקבוק הראשון היא לקחה בקלות ושמחתי שלפחות היא לא סרבנית בקבוקים.
בבקבוק השני ראיתי שהשמחה הייתה מוקדמת…
למחרת כנרת הגיעה, שקלה את מעין לפני הנקה ואחרי וראינו שיונקת בסביבות 60 משני הצדדים יחד כשצריכה לקבל בסביבות 90.. חוץ מזה היא ראתה שהוואקום שלה ממש לא טוב והיא מאוד מתאמצת בהנקה ומתעייפת וצריך לעזור לה לשפר את הוואקום.
כנרת המליצה לתת תוספת דרך צינורית על השד כדי לעודד ייצור של יותר חלב וגם כדי שלא תתרגל לבקבוקים ותתעצל לינוק וגם לעשות לה ״תרגילים״ לשיפור הוואקום.
ההתחלה הייתה מתסכלת בטירוף.
מעין התנתקה כל פעם שניסיתי להכניס את הצינורית לפה, לא הצלחתי לחבר אותה כמו שצריך עם הצינורית, ההנקות היו מבאסות והיה לי מאוד קשה עם המחשבה שאני נותנת תמ״ל ולא מניקה הנקה מלאה אבל נלחמתי על זה כי ידעתי בשכל שהיא חייבת לקבל את התוספת הזאת כדי לגדול אחרת יגרם לה נזק.
כשלא הסכימה דרך הצינורית, נתתי דרך המוצץ העיקר שתאכל מספיק.
אני לא יכולה לתאר את האושר שהרגשתי כששקלתי אותה אחרי שבוע והמשקל הראה שעלתה 320 גר׳ בשבוע הראשון!!! וזה כשבסך הכל נתתי לה כ-60 מ״ל תמ״ל 3 או 4 פעמים ביום וגם זה רק אחרי כיומיים שלושה של ניסיונות. אחרי השבוע הראשון, שהרגיש כמו נצח, לאט לאט ועם המון סבלנות ותמיכה של כנרת נכנסנו לשגרה. בהתחלה היה לי חשש שכל הסיפור עם התמ״ל יגרום להנקה להגמר מהר אבל ככל שעבר הזמן וראיתי שמעין יונקת בשמחה, גדלה ומתחזקת והתמ״ל לא פוגע בהנקה התחלתי אפילו לחבב אותו… זה גרם לי לרוגע בכך שידעתי שאחרי הנקה פלוס תוספת תמ״ל היא בטוח שבעה ומקבלת מספיק בשביל לגדול ולהתפתח.
עכשיו מעין בת חצי שנה, אוטוטו משלימה את הפער שנוצר ומעפילה את משקל הלידה שלה. היא עדיין יונקת בכל הארוחות ומקבלת תוספת תמ״ל כ-3 פעמים ביום, רק אחרי שינקה. את הצינורית זנחנו מזמן (לפני כשלושה חודשים) והיא מקבלת תמ״ל ישירות מבקבוק ולמרות זאת היא מעולם לא סירבה להנקה (להפך, ברגע שהת,חזקה ההנקה נהייתה לה קלה יותר והיא ינקה טוב יותר, זמן ממושך יותר ועם פחות התנתקויות)"
IMG-20190503-WA0005
בתמונה פתרון יצירתי של תמי בימים הראשונים כשמעין לא הצליחה לייצר ואקום לא על האצבע ולא על השד…

כתיבת תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s