על חופש בחירה – האם זה חופש?

מחר ה 6.6 יצוין בעולם יום לידות הבית הבינלאומי. זה כבר כמה שנים שהענקנו לו שם חדש. יום חופש הבחירה בלידה. זה לא כי אנחנו חייבים להיות שונים. זה כי המציאות מגלה כי חופש בחירה הוא לא האם ללדת בבית או לא, הוא מורכב מכל כך הרבה דברים קטנים וגדולים.

היכן אלד? מי יהיו המלווים שלי? מה אלבש? אילו שירים אם בכלל אשמיע בלידה? האם אלד עם או בלי משככי כאבים בניתוח קיסרי או בלידה רגילה? האם אני מעונינת בביות מלא? "אפס הפרדה?

הרבה ענינים של בחירה ובירור רצון..

חופש בחירה – צמד מילים שנולד עם המציאות שלא אפשרה לנשים ואנשים לבחור. מציאות שכבלה אותם למקומות, לאנשים, למצבים שלא היה להם כל ענין וקשר אליהם. אנשים הועלו על המוקד, נאסרו, הועברו גהנום רק בגלל דעות או מחשבות שונות מהכלל.

בחירה היא ציווי – היא לא רשות. "ובחרת בחיים" הוא ציווי המגיע אחרי פירוט כל מה שניתן לנו. אז מה עם החופש? יש חופש בחירה או לא?

זו סוגיה מורכבת שרבות דנו ועדין דנים בה. האם באמת מתקיימת בחירה? יש לנו נימוקים לכן וללא אבל עדין אין לנו תשובה מוחלטת וחד משמעית. מה שודאי הוא שהבחירה שלנו צריכה לגעת בחיים. היא צריכה להיות מיטיבה, מחוברת.

ומתוך כך, מתוך אותו עקרון שבחירה צריכה להיות מיטיבה ומחוברת לחיים ניתן להבין שלידת בית היא בחירה כמו כל בחירה אחרת. אפידורל, קיסרי, מרכז לידה, חדר לידה.

הבחירה צריכה להיות מחוברת לחיים. לשקף את הרצון האמיתי!!! של היולדת לא את זה שהיא קראה בספרים אך לא קרובה אליו, היא – הבחירה צריכה להוות גשר אל המציאות ולכלול מרכיבים רבים וחשובים.

יולדת צריכה לקחת אחריות על הלידה – יש נשים רבות שמסירות מעצמן אחריות ואומרות : הם כבר יילדו אותי… ואיפה את בכל הסיפור? האם את יולדת?

והמערכת – האם היא מאפשרת בחירה אמיתית? האם היא יכולה לאפשר בחירה אמיתית?

בבחירה אמיתית אין פחד ואם יש פחד הוא מתפקד כגורם מניע ומחזק – האם אנחנו כחברה מסכימים להתמודד עם פחד? עם חוסר שלמות? עם חוסר הצלחה, עם שוני?

לא על כל השאלות יש תשובות, אבל היום כבר אפשר לדון וגם לחוש שינוי. בחירה מתקיימת. לפעמים מתוך אילוץ ולפעמים מתוך הבנה ולקיחת אחריות.

החיבור לגוף, לעובר, לתהליך – הופך להיות מדובר יותר. מוכר יותר. לגיטימי.

רגשות שלא דוברו הופכים להיות כלים לעבודה פנימית.

בתחילת דרכי בעולם ההריון והלידה חשבתי על החזון שלי, על מה אני רוצה לתת לעולם מתוך תחום ההריון והלידה. בחירה ומודעות היו שני הדברים שהיו חשובים בעיני. חקרתי וחפרתי ודנתי בתוכי ומחוצה לי והבנתי שכדי לבחור צריך לדעת. ידיעה מאפשרת בחירה שיש בה הכרה. זה נכן שאפשר לבחור מתוך אפשרויות אבל שם יש פחות הכרות מעמיקה עם ה"אני" וצרכיו.

מתוך תהליך החקירה שלי הגעתי למשפט אחד שממצה את רצוני וחזוני.

"לדעת. לבחור את הדרך שלך"

אני מאחלת לנו לכולנו, לבחור. באמת. באהבה. ללא פשרות. ובעיקר לא להתעייף כי מודעות היא לפעמים מעייפת מתוך האתגרים שהיא מציבה בפנינו הבוחרים.

בחירות טובות.

ואיזה כיף שיש לנו חופש לבחור. איזו זכות!

כתיבת תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s