הריון ולידה

הריון ולידה הם פלא עצום.

תהליך גופני ונפשי, שינויים, היכרות עם צדדים אחרים לפעמים בלתי צפויים, התרגשות, פחד, שמחה, ציפיה…

הורות – שלב חדש של אחריות, החלטות, סדרי עדיפויות.

ההריון חושף אותנו ואת האנשים שסביבנו – לפעמים יותר ממה שאנחנו מסכימים, וגם זו התמודדות.

יש שמסתכלים על ההריון כתהליך גופני פלאי, ויש שמתבוננים גם בעומקו הרוחני. כל אחד והשקפתו.

בעבר, נשים ילדו בחברת נשים כקבוצה תומכת. תהליך הלידה, הכאב, התמיכה, הריח והקולות היו חלק מההווי הנשי. התהליך היה פרימיטבי יותר, ראשוני ופשוט. כשנשים החלו ללדת בבתי חולים, התהליך התרחק באופן טבעי מהבית, מהחברה, מהידע הראשוני שלנו ומשליטתנו. התהליך הפך להיות רפואי יותר, השליטה בו עברה מהאשה לצוות הרפואי. בדיקות ההריון הן חלק משגרת התהליך, ושיכוך הכאב הפך לחלק מתהליך הלידה.

 

כשהחלה מגמת ה"חזרה לטבע" עם דור הפרחים בארה"ב, החלה התעוררות גם בתחום ההריון והלידה.

נשים ביקשו לבחור את הדרך בה הן תלדנה, הידע הרפואי בתחום הפך לנגיש יותר, נשים העזו וגילו דרך אחרת מזו שהותוותה.

נדמה כי ללדת בכבוד היה המסר שניסו נשים להעביר.

המודעות לגוף חוזרת, הרצון להיות מעורבת בתהליך ולהיות שותפה להחלטות רפואיות מחייבת למידה מצד היולדת ושיתוף מצד הצוות הרפואי. הבחירה איך ללדת – מתאפשרת בזכות אלה שסללו את הדרך.

המקום הרחב אותו תופסת הרפואה המשלימה בחיינו מחייב את ההפכים להתחבר ולהשתלב וליצור יחד אפשרות הוגנת ובטוחה.

כמו בכל תהליך, גם בתהליך ההריון – לידה – הורות קימת בחירה, אך כדי לבחור עלינו לדעת מה הן האפשרויות. ללמוד ממה מורכב התהליך, דרכים להתמודדות, אפשרויות טיפול בוולד, מושגים שגרתיים שאנו עשויים להפגש בהם, ובתוך כל זה –

ללמוד לשכוח הכל ופשוט לזרום עם התהליך.

לא להחליט מראש. להרגיש, להיות, לחוות, לנשום ולנשוף, להתחבר לקול ולכל, להתפלל, להאמין ביכולת ולתת לידע הפנימי הטבוע בך להתפרץ.

להיות בהווה ברגע הזה… שעוד שניה יחלוף.

ההכרה כי בתהליך הלידה האשה מגיעה למקומות הרוחניים הגבוהים ביותר יכולה לעודד את המחשבה כי הגוף העובר את התהליך נדרש להתיחסות מכובדת, הוא הכלי, בלעדיו זה בלתי אפשרי.

ההיבט הרוחני כי לכל דבר יש זמן קבוע מראש יכול להעניק נקודת מבט נוספת על משך ההריון והלידה עצמה, ההבנה כי התהליך הוא נפשי וגופני יכולה לסייע לנו במצבים שונים בלידה.

יש מישהי שאני מכירה שבלידות שלה אינה חושבת על עצמה אלא על התהליך שעובר העובר ברחמה. היא נתברכה בלידות קלות – אולי בשל ההבנה כי גם לצד השני לא פשוט? אין לדעת, אך זו נקודה חשובה לזכור.

חדרי לידה טבעיים – מאד באופנה כיום, הם נראים טוב ומאובזרים לנוחיות היולדות והמלווים, ובעיקר מאפשרים בחירה וממעטים בהתערבות. היולדת במרכז התמונה, ואפילו תכנית הלידה ניתנת למסיירים במחלקה.

זו אכן התקדמות עצומה, וחשוב לזכור כי התהליך הרגשי אינו פוסח על מי שבוחרת ללדת בעזרת משככי כאבים ובתהליך כזה נדרשת הבנה מהסובבים וידע כדי לאפשר ליולדת לזרום, ולמלווים נדרשת הרגשת בטחון, תמיכה והרבה הבנה ואהבה.

כל מי שתבחרי יכול להיות לך לעזר – ליווי מקצועי או אמא או חברה, אך חשוב שידע המלווה מה לעשות וישפיע טוב, שתרגישי בטוחה ותוכלי להשען באמת.

יש נשים החושבות שעם ההחלטה ללדת עם שיכוך כאבים אין הן זקוקות לליווי או לתמיכה, או לחילופין לידע כלשהו בנושא הלידה, אך כל אשה זקוקה לתמיכה בתהליך – זה הופך אותו לנעים יותר ובדרך כלל לקל ומחזק.

כל לידה היא חויה שונה, ומלמדת אותנו דרך אחרת.

הבחירה אינה הדבר החשוב ביותר אלא הסיבה לבחירה היא המשמעותית. ברגעי הלידה, מה שיסיע לנו להתקדם יהיה סיבת הבחירה. היא תניע אותנו קדימה, תעקור את המשוכות בדרך, תזכיר לנו את הכוונה.

ומעל כל הבחירה חשוב שנזכור שהכל – אבל הכל – יכול תמיד להשתנות ולהיות שונה ממה שתכננו. עלינו לקבל את השינוי באהבה ולזרום בתוכו.